Логото започва от тук!
Някои важни правила при създаване на едно лого: (примери)
Преди всичко логото е художествина измислица или произведение, което може да отнеме много време на автора за сътворяването му, а да изглежда, че е направено за един миг. Това е голямото майсторство и е от кухнята на нещата, които не се виждат отвън.
1.Направете предварителна скица, чернова. Това е първоначалната идея, която включва елементи и форми свързани с дейността на поръчителя на изображението. Можете да нарисувате (надраскате) на ръка първите елементи на композицията и след това да я пренесете в графичната програма за да прецизирате елементите.
2. Стилизирайте и опростявайте формите. Логото е лицето на една марка, то трябва да представя дейноста на заниманието. Целта е да се създаде разпознаваемо изображение, коeто да наложи успешно продукта и само с бегъл поглед логото да сигнализира, налага и напомня за предназначението си. Избягвайте прекалените ефекти и претрупаност. Графичните програми предлагат много възможности, но е добре нещата да са балансирано опростени. Логото ще бъде гледано от масовата публика, за това е добре формите, цветовете и посланието да е по-достъпно за по-широк вкус. Това пак зависи от търсения ефект и групата от потребители, към които е насочено посланието.
3. Изберете цветове. Освен цветовата гама, която ще изберете логото трябва да има още един вариант: черно-бял или едноцветен, което ще се наложи да се използва в печатните издания, всякакъв вид докуманти или върху цветни подложки.
4. Кратък текст, който съпровожда логото. Това е тъй нареченият СЛОГАН. Изберете подходящ за целта шрифт, добре е той да е изчистен от украси и дребни и тънки елементи, които биха попречили на изображението. Обикновенно този шрифт е доста по-малък от логото. Съобразете и това, че логото ще бъде намалявано в някои случаи на печат, върху бланки например, за това е добре този шрифт да е четим.
5. Добре е логото да е проектирано така, че да не се влияе от мода. Един знак трябва да се създава с идеята да устои във времето и да се разпознава от поколения напред. Ако в годините напред се налага то да се промени, желателно е да запази връзката с частичен елемент или цветова гама, които да наподобяват предходното. Има и изключения, в които се налагат крайни мерки за цялостна смяна на дизайна и това не винаги е губещо. В кои случаи се налага редизайн и защо – прочетете следния материал.
6. Мислете за ЛОГОТО като знак, който ще живее своя собствен живот в пространството. То ще взаимодества с други форми и цветове поставени до него. За да се вижда и запомня е важно да е изчистено от дребни елементи и илюстративност.
7. Създаване на собствен продукт. Търсете собствен поглед на нещата. Това е ключ към оригиналността. Използвайте чуждото влияние само за вдъхновение и го претворете. Ако дълго време се колебаете и не намирате желаното изображение, оставете нещата за „утре“, рядко изображението се получава отведнъж. Необходимо е малко време за да обмислите всички детайли на този стилизиран образ.
8. В случай на индивидуалност и оригиналност, логото може да не е балансирано и да има собствен подход към избрана публика. То може да е с крещящо криви букви, неравномерно подредени, далеч от правила и норми. Всичко зависи от това какъв продукт стои зад него и какво послание иска клиента да носи марката му.
9. Направете проверка за съразмерност и разпознаваемост на цветовете на графичното си изображение. Логата и знаците не винаги се виждат фронтално. Движейки се, гледайки през огледалото на колата си или с периферното си зрение виждате знаците под ъгъл. За това може да опитате следното:
А. обърнете огледално логото
Б. променете цветовете му с други
В. намалeте до минимум изображението в графична програма
10. Форми, размери и съразмерност. Това е добре да се има предвид, когато използваме по-сложни форми. Логото ще бъде използвано в различни големини и печатано в черно-бял, сив и цветен вариант. Когато то е с твърде сложни форми и малки елементи, при намаляването му, тези елементи биха могли да изглеждат като дефект или съвсем да изчезнат. За да запазите визията, трябва да се уверите, че логото изглежда по един и същ начин, независимо от големината му.
11. Модата в логата и графичните изображения оказва своето влияние върху изображенията .Разнообразните възможности, които разрешават програмите могат да превърнат знака ви с ефект на триизмерност, ефект на акварел или избледняване, ефект с нишки на плат, листо или дърво… Добре е да се съобразим и с това, но да не прекаляваме с ефектите. Модите се менят и много бързо модерното може се превърне в старомодно.
12. Изгубени във вариантите. Работейки над идеите за лого винаги се създават повече варианти. За клиента изберете да покажете най-ясните и изчистени форми близки до неговото възприятие. А другите оставете за резерв към този проект или използвайте за архив при следващи задачи.
13. Време за изработка. Задайте конкретно оптимално време, за което можете да извършите услугата. Добре е да сложите рамки на работата си и на заплащането. Това е полезно както за дизайнера, така и за клиента.
14. За край. Ако всички неща до тук са съобразени и логото е приключено, запишете го във файл с векторно разширение, като в него оставете информация за използваните шрифтове и цветовата схема по CMYK и PANTONE. Тази информация е изключително необходима както на дизайнера за някои бъдещи промени, така и на клиента.
15. ВАЖНО! Ако клиента счете за необходимо трябва да защитите авторското право на логото в Патентното Ведомство на България. Това дава гаранция, че името и дизайна на логото ще представляват само индентичноста на вашия клиент.
Тези препоръки са добре на теория, но за да изградите своето лого – не им вярвайте, а ги изпробвайте на практика. Успех!
текст от: bg-reklama